10/10/2010

2010. gada 10. oktobrī Latvijā un visā pasaulē 10 nedēļas pirms ANO Meksikas konferences notika globāla mēroga kampaņa “10/10/10 – vispasaules zaļo darbu diena”. Kampaņas laikā visā pasaulē notika vairāk nekā 6000 pasākumu, savukārt Latvijā – vairāk nekā 40 dažādu pasākumu. Pasākumos Latvijā piedalījās vairāk nekā 2000 cilvēku.

Kampaņas dalībnieki izvēlējās braukt ar velosipēdu, mainīties ar drēbēm, lietām un grāmatām, izteikt atbalstu PET pudeļu depozīta sistēmas ieviešanai, stādīt mežu, uzkopt savu apkārtni, gatavot veselīgas maltītes un darīt vēl daudz citu, tikpat konkrētu lietu. CO2 izmešu pieaugums nav abstrakcija, tas ir process, ko varam ietekmēt, izdarot savas ikdiena izvēles.

TIKAI SADARBĪBĀ IR SPĒKS

Kampaņas “10/10/10 – vispasaules zaļo darbu diena” mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību CO2 izmešu radītajam kaitējumam un klimata pārmaiņām. Šajā dienā Eiropā, Āfrikā, Amerikā un Austrālijā dažādas organizācijas, uzņēmumi un domubiedru grupas darīs dažādus „zaļos” darbus, izaicinot gan sevi, gan pārējos pēc iespējas “zaļāk” dzīvot arī ikdienā. Latvijā kampaņu koordinēja biedrība “homo ecos:”, to atbalstīja “Sorosa fonds Latvija”, “Circle K”, “Latvijas Valsts meži” un “Green Mood” un citi “homo ecos:” sadarbības partneri.

Kampaņa tika rīkota 10 nedēļas pirms ANO Meksikas konferences, kurā valstu līderi vēlreiz diskutēs par turpmāko stratēģiju klimata pārmaiņu samazināšanai. Kampaņas galvenā doma – aicināt katru pasaules iedzīvotāju sākt rīkoties, lai uzlabotu situāciju. Tieši mūsu ikdienas paradumi ir veids, kā mēs paši varam pasauli padarīt par labāku vai sliktāku vietu, kur dzīvot.

Visā pasaulē kampaņas ietvaros notika vairāk kā 6000 pasākumi. Vairāki no tiem bija patiesi iedvesmojoši. Piemēram, Meksikas pilsētas mērs paziņoja, ka gada laikā šajā pilsētā CO2 izmešu skaits tiks samazināts par 10%. Pilsētas vadība uzņemas tiešu atbildību par 5% samazināšanu, savukārt pilsētnieki tiek aicināti samazināt otrus 5%, mainot savus paradumus. Savukārt vairāk kā 100 riteņbraucēju no Jordānijas, Izraēlas un Palestīnas devās 3 dienu ilgā kopīgā velobraucienā, tā simboliski paužot, ka tikai visiem sadarbojoties ir iespējams novērst klimata pārmaiņas.

10/10/10 LATVIJĀ SKAITĻOS

Kampaņas laikā Latvijā notika vairāk nekā 40 dažādu pasākumu, kuros piedalījās vairāk kā 2000 cilvēku.
Kampaņu Latvijā atklāja simboliska 10/10/10 izveidošana Doma laukumā 10. oktobrī plkst. 10.10 no rīta. Ciparus veidoja vairāk nekā 100 cilvēku kopā ar saviem velosipēdiem.
“Garnier” sadarbībā ar vides organizāciju “Projekts Pēdas” un 50 talciniekiem Grāpju pussalas sakopšanas talkā 2 stundu laikā attīrīja teritoriju no 3 kubikmetriem PET pudeļu un 850 kg citu atkritumu.
“Green Mood” un “homo ecos:” parakstu vākšanas akcijā PET pudeļu depozīta sistēmas izveidošanas atbalstam tirdzniecības centrā “Domina” 2 stundu laikā tika savākti gandrīz 500 paraksti.
14 Juglas vidusskolas skolēni un skolotāji Garkalnes mežos iestādīja 3000 kokus.
“Rimi” saviem pircējiem uzdāvināja 30 000 auduma maisiņus, savukārt “Latvijas Zaļais punkts” savāca 7 lielos 150 l plastmasas maisus, pilnus ar mazajiem, lietotajiem plastmasas maisiņiem.

KĀPĒC MUMS VAJADZĒTU RAIZĒTIES PAR CO2 IZMEŠIEM?

Zemes virsmas temperatūra kopš 20. gadsimta sākuma ir strauji augusi – pasaulē vidēji par 0,6 grādiem, Eiropā – vidēji par 0,95 grādiem pēc Celsija. Šīs sasilšanas ietekme ir jūtama jau tagad, un vairāki zinātnieki prognozē, ka šī tendence kļūs vēl izteiktāka.
CO2 un citas siltumnīcas efekta gāzes (SEG) rodas dabā, tās aiztur atmosfēras siltumu. Ja to nebūtu, Zemes virsmas vidējā temperatūra būtu apmēram par 30 grādiem zemāka. Tādām it kā ikdienišķām darbībām kā, piemēram, mājokļa apkurināšana, braukšana ar automašīnu vai TV skatīšanās ir vajadzīga enerģija. Visbiežāk to iegūst, sadedzinot akmeņogles, naftas produktus un cita veida fosilo degvielu, un tas rada CO2 izmešu palielināšanos atmosfērā. Šis papildus daudzums, kas rodas cilvēka darbības rezultātā, saskaņā ar vairāku zinātnieku domām, izraisa pastiprinātu Zemes virsmas sasilšanu un klimata pārmaiņas.

Balstoties uz pētījumiem, kas veikti līdz šim, zinātnieki iezīmē divas iespējamās notikumu attīstības tendences. Pirmkārt, ūdens līmenis okeānos un jūrās turpinās celties. Tas būtiski ietekmēs piekrastē, upju deltu apgabalos un piekrastes zemienēs dzīvojošos cilvēkus. Tā kā liela daļa Latvijas teritorijas atrodas pie Baltijas jūras, šīs pārmaiņas skars daudzus no mums. Otrkārt, tradicionālās augu un dzīvnieku sugas temperatūras maiņas ietekmē izzudīs vai arī migrēs uz citu teritoriju. Tas savukārt ietekmēs gan lauksaimniecību, gan dārzkopību. Visu kopsavelkot, klimata pārmaiņas tieši un konkrēti ietekmēs ik vienu no mums.

KĀPĒC MUMS VAJADZĒTU RAIZĒTIES PAR CO2 IZMEŠIEM?

Kampaņas dienā cilvēkiem bija iespēja vairāk uzzināt par CO2 izmešiem un klimata pārmaiņām, piemēram, noskatoties izglītojošu filmu “Dabas dobē”, piedaloties “Latvenergo Energoefektivitātes centra” vai “Latvijas Enegoefektivitātes asociācijas” atvērto durvju dienās, pārbaudot savas zināšanas par ekoloģisku braukšanu “Circle K”, kā arī ar savu parakstu atbalstot PET pudeļu depozīta ieviešanu “Green Mood” un “homo ecos:” akcijā tirdzniecības centrā “Domina”. Savāktie paraksti 12. oktobrī tika atdoti Vides ministram Raimondam Vējonim.

Savukārt savu radošumu bija iespējams attīstīt, piemēram, piedaloties biedrības “Humana People to People in Latvia”, “Ideju Māja”, dizaina grupas “Zafte” un modes mākslinieces Šeilas rīkotajā „Modes Talkā” vai biedrības “Loesje Latvija” organizētajās radošās rakstīšanas darbnīcās.
“10/10/10 Vispasaules zaļo darbu dienā” notika arī gluži praktiskas aktivitātes, piemēram, bufetē “Pie Humberta” varēja mainīties grāmatām, labo darbu veikalā “Otrā elpa” – drēbēm un citām lietām, bet veikalos “Rimi” t/c “Alfa” un t/c “Spice” pret 100 gramiem plastmasas maisiņu varēja saņemt auduma maisiņu. Savukārt, ja bija vēlme “zaļi” rīkoties aktīvi, varēja piedalīties “Gandra” dabas skolā Mangaļsalā, “Lūzumpunkta” “Eko punktu medībās”, “Garnier” un “Pēdu” rīkotajā talkā vai arī kopā ar kādu no pasākumu organizatoriem stādīt kokus.

   CNCD – 11.11.11

VIDEO PAR TO, KAS 10/10/10 NOTIKA CITUR PASAULĒ

VIDEO AR ZAĻO DARBADIENU NOTIKUMU APSKATU RĪGĀ

VIDEO NO ZAĻO DARBU DIENAS LĪVBĒRZĒ

VIDEO AR BIEDRĪBAS "TĪRAI LATVIJAI" KONKURSAM IESŪTĪTAJIEM DARBIEM