Atbildīgs pārtikas patēriņš

Beidz spēlēt pārtikas cirku!
Atbildīgs pārtikas patēriņš – tā ir gudra un pārdomāta pārtikas izvēle, kas ietver veselīgas un sezonālas vietējās pārtikas patēriņu, priekšroku dodot termiski neapstrādātiem produktiem; gaļas patēriņa samazināšanu uzturā; pārtikas iegādi tieši no zemniekiem, izvēloties ģimenes saimniecības; atkritumos izmestās pārtikas samazināšanu, kā arī atbalstu godīgai tirdzniecībai.

Atbildīgs pārtikas patēriņš tā ir cieņa pret planētu un tās iemītniekiem – cilvēkiem, dzīvniekiem, augu valsti. Cieņa pret cilvēkiem, kuri mūs baro, – zemniekiem Latvijā un pasaulē. Tā ir spēja ieraudzīt saikni starp individuālo rīcību un tās ietekmi uz globālo attīstību.

Projekta mērķis ir informēt sabiedrību par lokālās rīcības ietekmi uz globālo attīstību, iezīmējot ilgtspējīgu pārtikas patēriņu kā videi draudzīga dzīvesveida nozīmīgu sastāvdaļu un tādā veidā skaidrojot pārtikas izvēles ietekmi uz vidi Latvijā un pasaulē.

PROJEKTA GALVENĀS AKTIVITĀTES

  Kampaņas atklāšanas pasākums Rīgas Centrāltirgū 2015. gada 19. martā.
  
Filmu mēnesis  – saskatīt saikni starp lokālo un globālo kampaņas ietvaros palīdzēja dokumentālā filma “Laimes ekonomika”uz kuras seansu 2015.gada 21. martā plkst. 15.00 kinogalerijā “K-Suns” aicināti rīdzinieki, bet kino mēneša ietvaros no 20. marta līdz 25. aprīlim 100 Latvijas novados varēja noskatīties ikviens iedzīvotājs. Filmas autori meklē laimes formulu globālo korporāciju veidotajā pasaulē, kurā labklājīgi dzīvojoši cilvēki bieži vien jūtas depresīvi un patērētāju kultūras nomākti.
  
Diskusijas. 20 filmu mēneša norises vietās “Latvijas Zemnieku federācija” uz diskusijām par pārtikas ražošanas un patēriņa aktualitātēm aicināja zemniekus. Diskusijās runāja par globalizācijas ietekmi uz pārtikas patēriņa izmaiņām un lauksaimniecības nozares attīstību un Latvijas zemnieku ietekmi pasaules norisēs. NELINKOT
    
Ceļojošā fotoizstāde  “Pārtikas neredzamā puse” – no  2015. gada 19. marta līdz maija beigām Latvijas lielākajās pilsētās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Valmierā, Rēzeknē un Daugavpilī – varēja apskatīt “National Geographic” ceļojošo fotoizstādi. Fotogrāfijās atspoguļota pārtikas produktu audzēšana jaunattīstības valstīs.
  
Izaicinājums, kurā iesaistījās Baiba Sipeniece- Gavare, Hosams Abu Meri, Līga Andžāne, Andris Auziņš un Agita Hauka. Viņi centās ieviest atbildīga pārtikas patēriņa principus savā dzīvē, tādā veidā iedvesmojot arī plašāku sabiedrību, kā arī parādīt, cik vienkārši vai sarežģīti tas ir, ar kādiem izaicinājumiem nākas saskarties un kādus risinājumus katrs indivīds var atrast.
    
Informatīvie materiāli “Kas kaiš mūsu pārtikas sistēmai”.
  
Raksti par glokalizāciju un atbildīgu pārtikas patēriņu
»
   Sandra Kropa, Banānu biogrāfija. 
»  Agnese Bankovska, Atbildīga pārtikas patēriņa glokalizācija* Latvijā.

PROJEKTA ĪSTENOŠANAS LAIKS

2015. gada 19. marts – 2016. gada 15. jūlijs

PROJEKTA ĪSTENOTĀJI

Kampaņa norisinājās projekta “Glokalizācija – vietējā atslēga globālai attīstībai. Eiropas gads attīstībai 2015 un ES Prezidentūras projekts Latvijas ES Prezidentūrai 2015” ietvaros. Projekta ieviešanu finansiāli atbalsta Eiropas Savienība (90%), Sabiedrības integrācijas fonds (5,42%) un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija (4,58%). Projektu īsteno Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) sadarbībā ar trim biedru organizācijām – “homo ecos:”, Latvijas Zemnieku federāciju un Latvijas Lauku forumu. Projekta ietvaros paredzēta virkne pasākumu, lai vairotu iedzīvotāju izpratni par attīstības sadarbības jautājumiem un jo īpaši par individuālās rīcības ietekmi uz globāliem procesiem. Vairāk informācijas – www.lapas.lv.Kampaņas atsevišķas aktivitātes tiek līdzfinansētas no projekta “Lokālā rīcība globālai attīstībai”, kuru finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

PROJEKTA VADĪTĀJA