Latvija - zaļākā valsts pasaulē

Jau ceturto gadu “homo ecos:” vaicā – vai Latvija tiešām ir zaļākā valsts pasaulē? Vai tāda tā varētu kļūt, ja mēs kaut nedaudz izmainītu attieksmi pret apkārtējo vidi, dabu un līdzcilvēkiem? Iepriekšējos gados esam aicinājuši braukt ar velo, samazināt gaļas daudzumu ēdienkartē, iestādīt koku vai lietot videi draudzīgu sadzīves ķīmiju un šogad mēs aicinām izmest mazāk pārtikas atkritumos.

Latvijā nav precīzu aprēķinu, cik daudz pārtikas iedzīvotāji izmet atkritumos. Datu trūkuma galvenais iemesls ir nesakārtotā organisko atkritumu apsaimniekošana – lielākajai daļai iedzīvotāju netiek dota iespēja šķirot t.s. virtuves atkritumus, līdz ar to atkritumu apsaimniekotāji nevar atbildēt uz jautājumu – cik? Tomēr, ja ticam Eiropas Komisijas piedāvātajiem aprēķiniem, kas atrodami Bio Food Waste Report, 42% no visiem pārtikas atkritumiem rada tieši mājsaimniecības, tas ir – ikviens no mums. Katru gadu atkritumos mēs izmetam aptuveni 30 kilogramus dažādu produktu – pārtikas atlikumus un pārpalikumus, produktus ar beigušos derīguma termiņu un pārtiku, kas vienkārši vairs neizskatās svaiga.

Sabojājusies pārtika, kas tiek vienkārši izmesta kopā ar sadzīves atkritumiem, kaitē videi divkārt:
  
Lai saražotu pārtiku, ir nepieciešams ūdens, mēslojums, pesticīdi un liels enerģijas apjoms, kas tiek izniekots, ja pārtika netiek apēsta.
  
Pārtikas atkritumi, kas nonāk izgāztuvēs, pūšanas procesu rezultātā izdala atmosfērā tādas kaitīgas, siltumnīcas efektu veicinošas gāzes kā metāns un citus toksiskos blakusproduktus. Ne mazāk svarīgi, nauda, kas tiek iztērēta nopērkot un neapēdot pārtikas produktus, ir slogs mājsaimniecības budžetam.

Projekta galvenās aktivitātes:

  Aptaujalai labāk izprastu pārtikas atkritumu aktualitāti Latvijā, “homo ecos:”  kopā ar komunikāciju aģentūru “Airport” un portālu draugiem.lv 2013. gada oktobrī veica aptauju draugiem.lv lietotāju vidū. Aptaujas rezultātu infogarfiki atrodami  mājas lapas informatīvo materiālu krātuvē.

 Pārtikas atkritumu samazināšanas eksperiments.

 Projekta dalībnieku sarunu Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot?” klausies mājas lapas radio raidījumu Krātuvē. 

    Sociālantropoloģes Agneses Bankovskas raksts par pārtikas atkritumu ikdienas kontekstu lasāms mājas lapas rakstu Krātuvē.