Pilsētas laboratorija

Pilsēta piedāvā mums neskaitāmas iespējas un sociālo, ekonomisko un apkārtējās vides daudzveidību – teātrus, kino un skeitparkus, teritoriju skolām, ielām un ostām, skvērus, parkus un jūrmalu. Tomēr lai nodrošinātu mūsu ikdienas vajadzības, vēlmes un pilsētas funkcionēšanu, pilsētas kļuvušas par lielākajām dabas resursu un enerģijas patērētājām, kā arī atkritumu radītājām. Līdz ar to pilsētas aizvien vairāk ietekmē klimata pārmaiņas. Jūras līmeņa celšanās, pieaugošs nokrišņu daudzums, iekšzemes applūšana, biežākas un stiprākas vētras, kā arī ārkārtīga karstuma vai aukstuma periodi ir tikai daži no dabas apstākļiem ar ko arvien vairāk sastapsies pilsētu iedzīvotāji. Tāpat šie faktori negatīvi ietekmēs pilsētu infrastruktūru un apgrūtinās pieeju galvenajiem komunālajiem pakalpojumiem, kā arī kopumā pasliktinās dzīves kvalitāti pilsētu teritorijās.

Saskaņā ar ANO datiem pilsētas ir vienas no klimata pārmaiņu izraisītājam. Kaut gan tās aizņem tikai 2% no kopējās Zemes teritorijas, tieši pilsētās patērē 78% no vispasaules energoresursiem un rada vairāk nekā 60% no kopējā oglekļa dioksīda un citu siltumnīcas efektu izraisošu gāzu apjoma.

Par spīti iepriekšminētajiem draudiem, daudzas pilsētas vēl nav pievērsušās klimata pārmaiņu problēmas risināšanai. Tomēr jāatceras, ka pārdomāta un efektīva pilsētvides un infrastruktūras plānošana var samazināt oglekļa emisiju apjomu, uzlabot dzīves apstākļus pilsētā un palielināt publiskās ārtelpas izmantošanu. Laba pārvaldība, iniciatīva un praktisks atbalsts vietējām pašvaldībām ir galvenie soļi, īstenojot iniciatīvas cīņā ar klimata pārmaiņām. Taču pārmaiņas pilsētā nenotiks, ja mēs paši tās neuzsāksim – katrs savā pagalmā, kvartālā vai apkaimē.

Ir ļoti svarīgi rosināt dažādas iedzīvotāju grupas pielietot savas zināšanas un iesaistīties dažādu lēmumu pieņemšanā, kā arī darboties, lai ievirzītu dzīvi ilgtspējīgākās sliedēs. Pilsētas jaunieši ir tās nākotne, tāpēc ir svarīgi iesaistīt jaunus cilvēkus apkārtējās vides veidošanā, kas ir atvērti alternatīvām idejām un ilgtspējīgiem risinājumiem. Pilsētas laboratorijā satiekas tie, kuriem rūp jauniešu dzīve pilsētā, piekļuve tās telpai, iesaiste lēmumu pieņemšanā un ilgtspējīga pilsētvides plānošana.

PROJEKTA GALVENĀS AKTIVITĀTES

 Izpēte un metodoloģijas izstrāde. Projekta Somijas partneru izstrādātos ieteikumus jaunatnes iesaistīšanai apkaimes plānošanā.
 Video vēstījumi no Agneses Kleinas (žurnāliste, Benji Knewman redaktore), Toma Grēviņa (dīdžejs) un Raimonda Elbakjana (Ghetto Games aizsācējs).
Kontaktnodarbības. Jauniešu iesaiste ilgtspējīgā pilsētvides plānošanā pavasarī sākās ar teorētiskām un praktiskām nodarbībām Sarkandaugavas 28. vidusskolā. Zinoši nozaru speciālisti – mediju eksperts Rolands Laķis, Sarkandaugavas aktīviste Alija Turlaja, arhitekte Gunita Kuļikovska, pilsētplānotājs Jānis Ķīnasts un vides aktīviste Ilze Jēče – strādāja kopā ar 8. un 10. klases skolēniem, lai radītu idejas apkaimes uzlabošanā.
Izglītojoši pasākumi:
 Atklāšanas pasākums  2016. gada 29. aprīlī  – Ielaušanās #1.
 Skatuves būvniecība Aldara parkā 2016 gada 22. jūlijā – Ielaušanās #2
 Orientēšanās un mīklu spēlē Sarkandaugavā un Kundziņsalā 2016 gada 25. augustā – Ielaušanās #3
 Aldara parka svētki 2016 gada 24. septembrī – Urbānais festivāls pilsētas iedzīvotājiem un starptautisks pilsētvides plānošanas treniņš jauniešiem
Partneru tikšanās Baltkrievijā
Rokasgrāmatas izstrāde pilsētām, organizācijām un skolām, kas domā par nākotni. Rokasgrāmatā apkopoti secinājumi, kas gūti, īstenojot dažādus pasākumus Latvijā, Baltkrievijā un Somijā un analizējot to labo praksi un pieredzi. Rokasgrāmta četrās valodās atrodama mājas lapa izglītojošo materiālu krātuvē:
  Jauniešu telpa pilsētā. Zaļā rokasgrāmata.
  Green manual for youth space.
  Зеленое руководство для молодежного пространства.
  Kuinka saada nuoret mukaan paremman kaupungin rakentamiseen.
Rezultātu prezentācijas pasākumi:
Šmēlinga konference 2016, kur Pilsētplānošanas arhitekte Justīne Panteļējeva stāsta par #Pilsētas laboratoriju.
Seminārs “Jaunieši pilsētā”.

Seko Facebook lapai @Pilsētas laboratorija un uzzini vairāk par projektā īstenotajām aktivitātēm, kā arī tēmām, kas saistītas ar pilsētvidi un jauniešiem!

PROJEKTA ĪSTENOŠANAS LAIKS

2016. gada 1.janvāris – 2017. gada 31. marts

PROJEKTA PARTNERI

“Demos Helsinki” http://www.demoshelsinki.fi/en/
Somija, “Minsk bicycle society”  http://bike.org.by/
Baltkrievija un “Sarkandaugavas attīstības biedrība” http://www.sarkandaugavai.lv/

PROJEKTA VADĪTĀJA

PROJEKTU LĪDZFINANSĒ

Projektu “Green manual for youth space” līdzfinansē Ziemeļvalstu Ministru padome. Atsevišķas aktivitātes īstenotas Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas projekta “Līdzdalības laboratorija” ietvaros.
Attēlu rezultāti vaicājumam “NORDEN ORG LOGO”Saistīts attēls