Izaicinājums

Lai samazinātu Zemeslodes uzsilšanu un nenonāktu #kliMATA galā, arī ikviens no mums var rīkoties videi draudzīgi un samazināt savu ekoloģisko pēdu.
Kas ir klimata krīze?

Zeme ir sarežģīta fiziska sistēma, kurā pastāv daudz spēku. Sākot ar tektonisko plātņu kustību (gan jau atceraties par zemestrīcēm un vulkāniem, vai ne?) un beidzot ar gaisa masām un ūdens straumēm, kas veido pasauli un klimatu, kādu mēs to zinām. Lielāko daļu no šiem procesiem cilvēka acs nespēj pamanīt, tomēr tas viss ir daudz novērots un zinātniski pētīts.

Piemēram, Golfa straume ir viena no spēcīgākajām okeāna straumēm, kas silto ūdeni no saulainajiem tropiem nogādā augstākos platuma grādos, tā no Meksikas līča nodrošinot siltā ūdens masu līdz pat Ziemeļeiropai. Pat tad, kad ūdens šī attāluma mērošanas laikā atdziest, straume ir pietiekami spēcīga, lai radītu maigāku klimatu nekā Ziemeļeiropas reģionā.

Kas notiktu, ja pēkšņi šī straume mainītu virzienu vai zaudētu ātrumu? Visticamāk, lielu daļu Eiropas sagaidītu auksta, auksta nākotne.

Kāpēc izaicinājums?

Globālā sasilšana, ledāju kušana, mežu izciršana, ārkārtas laika apstākļi, jūras līmeņa palielināšanās, augsnes noplicināšanās un erozija – tā ir mūsu Zemes realitāte, kuras rezultātā daba tiek iznīcināta un planētai ierastie aptākļi mainās, jau tagad izraisot aizvien biežākas  dabas katastrofas, kurās iet bojā cilvēki.

Laika gaitā mēs esam izmantojuši Zemes resursus, lai apmierinātu savas vajadzības un attīstītos: no dubļu namiņiem līdz debesskrāpjiem; no medībām un pārtikas vākšanas līdz liela mēroga rūpnieciskai lauksaimniecībai; no mazām ciltīm līdz sarežģītām sociālajām sistēmām. Ne visas izvēles un attīstības virzieni pagātnē ir bijuši pārdomāti. Līdz šim Zeme ir bijusi pietiekami stabila, lai turpinātu mūs atbalstīt, tomēr mēs patērējam pārāk daudz un pārāk ātri.

Ja pašreizējais iedzīvotāju skaits un patēriņa tendences turpinās pieaugt, līdz 2030. gadam mums savu vajadzību apmierināšanai būs nepieciešamas divas Zemes. Mums, protams, ir tikai viena. Tāpēc mēs aicinām pieņemt izaicinājumu mainīt savus dzīves paradumus, lai mainītu zinātnieku aprēķinātās skumjās tendences.

ENERĢIJAS PATĒRIŅŠ

 Izvērtē, kā tiek tērēta elektroenerģija mājvietā – noskaidro, kur ir vislielākais patēriņš un kur patēriņš ir lieks. Lai to izdarītu, var izmantot kādas palīgierīces, kas palīdzētu novērtēt elektrības patēriņu un siltuma zudumus.
 Nomaini enerģiju un elektrību daudz lietojošas ierīces uz ekonomiskākāmpiem., Saules kolektori vai biomasas boileri ūdens sildīšanai, Saules paneļiem un LED lampām apgaismei.
 Izmanto neto norēķinu mājsaimniecībām, kas ražo elektroenerģiju savām vajadzībām no atjaunojamiem energoresursiem, piem., izmanto saules baterijas vai vēja ģeneratorus, ir iespēja veikt neto uzskaiti jeb nodot saražoto elektroenerģiju elektrotīklā un atkal izmantot brīžos, kad tas ir nepieciešams.

MOBILITĀTE, PĀRVIETOŠANĀS

 Ikdienā iespējami daudz pārvietojies ar velosipēdu vai kājām, vai arī izmanto sabiedrisko transportu.
 Garākiem attālumiem izmanto sabiedrisko transportu – vilcienu vai autobusu.
 Pēc iespējas nebrauc viens ar fosilo degvielu izmantojošā vecāka izlaiduma automašīnām ar lielu dzinēju.
 Apsverot transporta parka atjaunošanu, izvērtē arī hibrīddzinēju un elektrisko automašīnu piedāvājumu.
Lido mazāk un kompensē lidojumu laikā radītos izmešus, iemaksājot nelielu naudas summu kādā no starptautiskajiem CO2 emisiju kompensēšanas fondiem.

PĀRTIKA

 Vairāk izvēlies vietējās saknes un dārzeņus; iepazīsties ar pārtikas produktu piegādi un izcelsmi vietējos tirgos un zemnieku saimniecībās.
 Uzglabā dārzeņus tradicionālajos pagrabos, kuri izmanto zemes siltumu un ir pilnīgi bez maksas.
 Samazini gaļas un citu dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanu uzturā, sevišķi – importētās un tālu vestas liellopu gaļas un cūkgaļas.
 Pērc pēc iespējas īsākās pārtikas piegādes ķēdes produktus, pievēršot uzmanību sezonalitātei, tradīcijām, ražošanas praksei un izcelsmei.
 Atbalsti vietējo bioloģisko lauksaimnieku sadarbību un kooperāciju.
 Pamēģini vai palīdzi daļu pārtikas izaudzēt pašu spēkiem.
 Neizmet pārtiku atkritumos.

PIRKUMI

 Samazini patēriņu, īpaši pievēršot uzmanību produktiem, kurus piegādā garās piegādes ķēdēs.
 Pēc iespējas nepērc jaunus produktus, ja iespējams, videi draudzīgi izmantot jau lietotas mantas, aizņemies tās no citiem, ja nepieciešamas tikai dažas reizes.
 Izvēlies produktus, kas tapuši godīgā veidā, izmanto jau lietotus, bet vēl joprojām lietojamus produktus.
 Izpēti, ko var nopirkt „ otro roku” veikalos.

ATKRITUMU SAMAZINĀŠANA

Rīkoties saskaņā ar nulles atkritumu principu:

 Samazini – izvēlēlies produktus ar iespējami mazu vai nekādu iepakojuma apjomu; neizmet pārtiku atkritumos.
 Lieto vēlreiz – neizmet priekšmetus, kurus var lietot atkāroti vai atdot citiem.
 Salabo – pirms iegādāties jaunu mantu, izvērtē, vai var salabot esošo.
 Pārveido – piešķirt dažādiem materiāliem jaunu dzīvi, mainot to izskatu un funkcionalitāti.
 Šķiro pārstrādei – izvēlēties iepakojumu, kuru var pārstrādāt.

DZĪVESVEIDS KOPUMĀ

 Seko savam ķermeņa masas indeksam, vispārējam un sirds veselības stāvoklim un regulāri nodarbojies ar pārdomātām fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā.
 Seko klimata un tehnoloģiju jaunumiem.
 Iepazīsties, atbalsti un popularizē labākos ekoloģiskos un klimata risinājumus savā novadā un apkaimē.
 Pavasarī iestādi vismaz dažus kokus un esi sociāli aktīvs.