Zāle

Kā saka viedie, jautājums jau ir lielākā daļa no atbildes. Mums ir daudz jautājumu. Piemēram, kā vide, kurā mēs atrodamies, ietekmē mūs?

Kā mēs paši to ietekmējam, kas mainās, ja mūsu paradumi tiek izmainīti? Kas mainās, kad izmainām savu skatījuma fokusu uz ierasto mums visapkārt?

Kas ir tas, ko pamanām un ko tas izstāsta mums? Raidījumā – stāsti par mums vidē, par vidi mūsos, par vidi un mums.

ARHĪVS

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

 

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

 

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Runāsim par to, kā “greenwashing” degradē sākotnēji lieliskas idejas un sajauc galvu patērētājiem. Kā to atpazīt? Kur un kā tas izpaužas?

Studijā Ieva Vītola un Sanita Rībena sarunāsies ar Janu Simanovsku un Jāni Ulmi. Pie pults Māris Portugālis. Mūzikas redaktore Ieva Vītola.

Raidījuma atkārtojums 16. decembrī sešos vakarā radio Naba 93,1 FM vai www.naba.lv/tiesraide.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Pirmdien, 25. novembrī, plkst.18.00 runāsim par pārtikas atkritumiem un par kādu eksperimentu, ko biedrība “homo ecos:” veic kopā ar četriem cilvēkiem – rakstnieci Daci Rukšāni – Ščipčinsku, blogeri Ilzi Lipsku, žurnālistiem Anitru Toomu un Ansi Bogustovu un DJ Tomu Grēviņu.

Eksperiments tika uzsākts 5. novembrī un tas ilgs četras nedēļas – līdz 1.decembrim. Eksperimenta dalībnieki sver un analizē, ko un kāpēc izmet, mēģina pārdomāti iepirkties un plānot maltītes, un par to visu raksta dienasgrāmatu.

Kāpēc šāds eksperiments tika uzsākts, kādi ir pirmie rezultāti un kā veicas tajā iesaistītajiem, radio Naba studijā Ieva Vītola un Sanita Rībena jautās “homo ecos:” projekta vadītājai Agitai Pusvilkai un trim eksperimenta dalībniekiem – Ilzei Lipskai, Ansim Bogustovam un Tomam Grēviņam.

Raidījuma atkārtojums 2. decembrī plkst.18.00 radio Naba 93,1 FM un www.naba.lv/tiesraide.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

4. novembra raidījumā ZĀLE runāsim par meditāciju. Kad pirmoreiz cilvēks iepazina meditāciju un kā tas nākas, ka tieši šobrīd tā kļuvusi tik populāra rietumu sabiedrībā? Kāda ir meditācijas nozīme un vai patiešām tā var palīdzēt mūsdienu steidzīgajam cilvēkam izprast sevi un apkārtējo pasauli? Raidījuma idejas autors ir Vinets Plešs. Nu jau vairākas dienas Vinets ir citā dimensijā, tāpēc šis raidījums ir arī veltījums viņa piemiņai.

Studijā Sanita Rībena sarunāsies ar Valdi Svirski un Sandi Dūšeli. Mūzikas redaktore Ieva Vītola, pie pults – Edgars Gramsts. Raidījuma atkārtojums 11. novembrī 18.00 radio Naba 93,1 FM vai www.naba.lv.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Raidījumā runāsim par “alternatīvo dzīvesveidu”. Ja pieņemam, ka 21. gadsimta sākumā Rietumu pasaulē (pie kuras mums taču labpatīk pieskaitīt arī sevi) norma ir būt patērētājam, kas ir alternatīva šim pasaules skatījumam un ikdienas praksei?

Ir cilvēki, kas to pēta, un ir cilvēki, kas vienkārši “tā dzīvo”. Raidījumā mēģināsim ieskatīties abās pasaulēs.

Intervijā runāsim ar Kaņepes Kultūras centra izveidotāju Dāvi Kaņepi, savukārt studijā Ieva Vītola un Sanita Rībena sarunāsis ar Pēteri Brīniņu un Santu Margēviču. Santa, studējot sociālantropoloģiju un aizraujoties ar “slow life” kustību, domājusi par šo visu kā pētniece, savukārt Pēteris patērētāju kultūras uzstādījumam alternatīvas idejas īsteno dzīvē.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Šoreiz runāsim par apģērbu.

Bez tā mēs nevaram iztikt – šajos platuma grādos jau nu noteikti. Tīri teorētiski mēs to varētu valkāt diezgan ilgi – taču tā nenotiek. Katru gadu atkritumos nonāk milzum daudz apģērbu.

Gan tāpēc, ka mainās mode un mums gribas nopirkt ko jaunu, vecais ir apnicis. Gan tāpēc, ka ne vienmēr iegādātais apģērbs ir pietiekoši kvalitatīvs, lai to valkātu ilgāk kā vienu sezonu – tas vienkārši saplīst, izirst vai izdilst.

Ko darīt, lai pēc iespējas mazāk apgērbu nonāktu atkritumos, kā tos izmantot radoši un lietderīgi – par to ZĀLE studijā studijā Sanita Rībena un Vinets Plešs runās ar tērpu mākslinieci Ingrīdu Zāberi, kustības “ModesTalka” dibinātāju Latvijā Rūtu Kronbergu un veikala “Otrā elpa” sabiedrisko attiecību vadītāja Sabīne Sīle-Eglīte.

Klausieties raidījumu 7. oktobrī sešos vakarā, tā atkārtojums pēc nedēļas – 14. oktobrī tajā pašā laikā. Mūzikas redaktore Ieva Vītola, ziņas ierunājis Dāvis Bojārs, pie pults studijā Edgars Gramsts.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas datiem 1,3 mljardu tonnu pārtikas (naudas izteiksmē tie ir 750 mljardu USD) katru gadu nonāk atkritumos. Vai un kā ir iespējams samazināt šo apjomu?

Kas notiek ar pārtikas atkritumiem Latvijā un pasaulē, kādas ir iniciatīvas dažādās valstīs, ko var darīt katrs no mums?

Par šiem un vēl citiem jautājumiem intervijā runāsim ar Rīgas pusdienu vietas “StockPot” īpašnieci Lindu Džonsoni, savukārt studijā uz Ievas Vītolas un Sanitas Rībenas jautājumiem atbildēs biedrības “Zaļā brīvība” pārstāvis Jānis Brizga.

Studijā pie pults Māris Portugālis, ziņas atlasījusi Jūlija Tereščenko, ziņu balss Dāvis Braučs, mūzikas redaktore Ieva Vītola.

Raidījuma atkārtojumi 23. un 30. septembrī plks.18.00 radio Naba 93, 1 Fm vai www.naba.lv.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Runāsim par Park(ing) day – globālu urbāno iniciatīvu, kas kopš 2005. gada notiek vairākās pasaules pilsētās. Šo pilsētu skaits turpina pieaugt, šogad Park(ing) day kustībā nolēmuši iesaistīties arī rīdzinieki.

Bija reiz laiks, kad cilvēki pa pilsētām galvenokārt pārvietojās kājām. Vai arī ratos. Tad – nebūt ne tik sen – tika izgudrotas automašīnas. Tā kā tās bija – un ir – tik ērtas, mūsdienās nereti gadās tā, ka, plānojot pilsētas attīstītbu, galvenā uzmanība tiek pievērsta tieši autobraucēju ērtībām. Vai kājāmgājēji mūsdienu pilsētās ir izmirstoša suga?

Kā padarīt pilsētu patīkamāku dzīvošanai? Kā attīstīt to tā, lai pilsēta būtu gan funkcionāla – ērta satiksmei, gan “cilvēciska” – ērta visiem tās iedzīvotājiem? Vai Park(ing) day iniciatīva liks rīdziniekiem ieraudzīt savu pilsētu no jaunas perspektīves?

Studijas viešņas – arhitekte Līga Platais un divas ainavu arhitektes Ilze Rukšāne un Linda Zaļā.

Raidījumu vada Sanita Rībena un Ieva Vītola, pie pults Māris Portugālis, ziņas atlasījusi Jūlija Tereščenko, ziņas ierunājis Dāvis Braučs, mūzikas redaktore Ieva Vītola.

Raidījuma atkārtojums 9. septembrī plkst.18.00 radio Naba 93, 1 FM vai www.naba.lv.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Bija reiz laiks, kad pārtikas ceļam no dobes vai ganībām līdz virtuvei varēja izsekot diezgan viegli. Taču tas bija sen. Mūsdienās iepirkties ir ērti – lielveikali nodrošina dažādas preces no dažādām pasaules malām, raugās līdzi, lai produkti būtu svaigi un nebojātos.

Banāni, arbūzi, melones, vīnogas no “siltajām” zemēm, dažādu veidu gaļa, plašs piena produktu un saldumu klāsts par samērīgām cenām veikalu plauktos ir atrodami visu gadu. Vairāki no produktiem, šķiet, varētu plauktos stāvēt mūžīgi un nesabojāties. Kāda ir patiesā cena, ko par to visu maksājam?

Pirmdien sešos vakarā raidījumā ZĀLE runāsim ar divām viešņām. Lāsma Ozola salīdzinoši nesen ir atgriezusies no ceļojuma pa Centrālameriku un pati savām acīmm skatījusi globālās pārtikas industrijas ēnas puses. Agnese Žogota ir pārliecināta, ka daudzas cilvēku slimības mūsdienās rada tieši pārtika. Viņa ir atradusi veidu, kā parūpēties par savu un savu tuvinieku veselību – dzelžaini sekojot līdzi savam uzturam.

Raidījuma atkārtojums 26. augustā. Raidījumu vada Sanita Rībena un Ieva Vītola, pie pogām Edgars Gramsts, ziņas atlasījusi Jūlija Tereščenko, ziņas ierunājis Kristaps Soms, mūziku izvēlējās Ieva Vītola.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

5. augustā no plkst. 18.00 līdz 19.00 radio NABA raidījumā ZĀLE pētīsim, vai ekociemati ir Latvijas nākotne. Kā uzskata viens no mūsu raidījuma viesiem Ingus Zālītis, tas ir tikai “Ulmaņlaiku romantisma mīts”, ka latviešiem tuvāka dzīve viensētās. Pilskalni visā Latvijas teritorijā, līdzīgi kā sādžas kaimiņvalstīs liecina, ka cilvēkiem daudz dabiskāk ir dzīvot kopienās. Bez tam mūsdienās pieaug to cilvēku skaits, kas novērtē dabisku vidi un vēlas iekļauties tajā.

Marks Leidmans, lai arī ekociematu idejas entuziasts jau daudzus gadus, ir citādās domās. Viņaprāt, ekociematos dzīvojošo skaits nekad nebūs lielāks par dažiem procentiem no visas sabiedrības. Savukārt Arturs Polis uzskata, ka tik pat un pat vēl svarīgāk kā ekoloģiska zemes apstrādes un māju būvniecības tehnoloģija un videi draudzīgs dzīvesveids, ir cilvēku spēja sadarboties un pieņemt kopīgus lēmumus. Viņš domā, ka tieši sadarbība ir ekociematu attīstības atslēga.

Raidījumu vada Sanita Rībena un Vinets Plešs. Raidījuma atkārtojums 12. augustā sešos vakarā.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

15. jūlijā raidījumā ZĀLE pavisam konkrēti runāsim par “vides un cilvēka mijiedarbību”. Kā vieta, kurā mēs atrodamies, ietekmē mūs? Vai mēs vispār pamanām to vidi, kas ir ap mums, vai arī esam tik dziļi iegrimuši ikdienas rutīnā, ka pieņemam to kā pašsaprotamu? Kas mainās, kad izmainām savu skatījuma fokusu uz ierasto mums visapkārt?

Jau trešo gadu Latvijā notiek nedēļu ilgs festivāls “Vides dejas”, tā laikā tiek radītas unikālas performances dažādās vietās, apspēlējot un apdejojot dažādus vides objektus. Radošajā procesā iesaistās gan horeogrāfi, gan profesionāli dejotāji, gan “dejas entuziasti”, gan mūziķi. Režisore Lilija Lipore ir šī festivāla mamma, savukārt Gabija Bīriņa – ilggadēja dalībniece.

Savukārt kādā citā Latvijas malā jau ceturto gadu notiek festivāls “Gara vasara”, kurā interesenti var iepazīties ar visdažādākajām praksēm, kas palīdz izmainīt skatu gan uz vidi mums apkārt, gan uz sevi pašu. Kristīne Maka ir viena no šī festivāla nodarbību vadītājām.

Jautājumus visām trim viešņām uzdos Sanita Rībena un Vinets Plešs. Raidījuma atkārtojumi 22. un 29. jūlijā sešos vakarā radio Naba

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Ir klāt vasara – festivālu, koncertu un ekspedīciju laiks. Šajā raidījumā ZĀLE runāsim ar divu šādu vasaras pasākumu organizatorēm – Agnesi Kalniņu, kas ir festivāla GIVE & GET radītāja un Baibu Prūsi, kas ir šī gada ekspedīcijas MANA JŪRA koordinatore.

“Patērēšana” ir ne tikai viens no mūsdienu ekonomikas dzinējspēkiem, bet arī smaga slimība, ar ko lielākā vai mazākā mērā slimojam mēs visi. Kā iedvesmot cilvēkus būt ne tikai ņēmējiem, patērētājiem, bet arī līdzradītājiem? Festivāla GIVE & GET koncepts sakņojas došanas un ņemšanas idejā, savukārt ekspedīcija MANA JŪRA aicina cilvēkus būt atbildīgiem pret vidi, kurā dzīvojam.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Runāsim par to, cik “zaļi” šobrīd ir publiskie pasākumi – koncerti, brīvdabas teātra izrādes, festivāli – un vai tos var un vajag padarīt “zaļākus”. Skaidrs ir viens – jebkuram pasākumam ir ietekme uz vidi un tas savukārt nozīmē to, ka agrāk vai vēlāk, tieši vai netieši tie ietekmē arī mūsu dzīvi. Taču, tā kā šai ietekmei (pasākums – vide – cilvēks) nereti mēdz būt nobīde laikā un telpā, ne vienmēr mēs to apzināmies.

“Zaļie” pasākumi – ko tas nozīmē un kāpēc ir svarīgi par to domāt? Par to studijā Sanita Rībena un Ieva V. runās ar Latvijas Jaunā teātra institūta  Zani Kreicbergu, biedrības “homo ecos:” pārstāvi Agitu Pusvilku un Siguldas Novada Domes parstāvi Uldi Elksnīti.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Agrāk vasaras saulgriežus svinēja visā Eiropā, nu no vecās godības palikušas vien lauskas. Vairākas no šīm lauskām varam atrast Latvijā. Atšķirībā no citām Eiropas valstīm, Latvijā šie svētki vēl tiek svinēti. Tiesa, svinēšanas spektrs ir diezgan plašs – ir mājas, kurās viss notiek stingri saskaņā ar mantotām vai no jauna apgūtām paražām, citās uzcep šašlikus un iedzer pa glāzei šņabja.
Kāda nozīme ir vasaras saulgriežiem? Kas notiek dabā šajā laikā un vai tiešām saulgriežu laiks ir tas labākais zāļu tēju vākšanai? Un ko tas viss nozīmē mums – 21. gadsimta cilvēkiem?

Pirmdien, 3.jūnijā par saulgriežu būtību intervijā stāstīs folkloras pētniece, Latvijas Universitātes profesore Janīna Kursīte, par zāļu tējām – augu zinātāja profesore Vija Eniņa. Savukārt par to, kā un vai senās tradīcijas dzīvo mūsdienās, ZĀLE studijā Sanita Rībena un Vinets Plešs sarunāsies ar horeogrāfi un režisori Liliju Liporu un biedrības “homo ecos:” vadītāju Eviju Rudzīti.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Raidījuma studijā runāsim ar arhitektu Tomu Kokinu, mūziķi Kārli Kazāku un radošo ideju ģeneratoru Ģirtu Rozentālu.

Reizēm ir tā – un it īpaši pilsētās – dzīves ritms kļūst tik straujš, ka dienas, mēneši un pat gadi paskrien kā meteorīti. Vai nav tā, ka tik ātri dzīvojot, mēs īstenībā pazaudējam savu dzīvi, jo pat nepamanām to? Jo mums vienkārši nav laika pabūt ar sevi un pavērot, kas notiek? Vai kaut kas mainās mūsu uztverē un dzīves ritmā, ja automašīnas vietā ikdienā izvēlamies velo?
Kārlis Kazāks mazliet arī uzspēlēs.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Šajā raidījumā ZĀLE pētīsim, kā urbānais dzīvesstils ietekmē jogas un cilvēku mijiedarbību. Kā mēs visi esam lasījuši, sen senos laikos kārtīgi jogi sēdēja alās un meditēja, un pēc šodienas standartiem bija visnotaļ asociālas būtnes. Mūsdienās daudz kas ir mainījies – pieaug to cilvēku skaits, kas bez jogas vairs nespēj iedomāties savu ikdienu. Kur slēpjas jogas valdzinājums? Vai patiešām tā ir panaceja stresa pārņemtajam pilsētniekam? Vai nav tā, ka jogas pieejamība ikvienam ir degradējusi pašu jogas mācību? Par jogu birojā, veikalā un dažādās biznesa tikšanās vietās runāsim ar biedrības “homo ecos:” vadītāju Eviju Rudzīti, vienu no jogas studijas “Urban Yoga” radītājām Agnesi Guļāni un “popup” jogas kustības popularizētāju Rīgā Ievu Priedi.

Raidījumu vada Sanita Rībena un Ieva V., raidījuma autore Sanita Rībena. Klausieties raidījuma tiešraidi pirmdien 6. maijā radio Naba plkst. 18.00 vai tā atkārtojumu nākošajā pirmdienā, tajā pašā laikā.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Mūsdienās runāt par eko tēmām kļūst tik pat pierasti, kā agrāk  apspriest laika apstākļus. Bio un eko ir atslēgvārdi, kurus aizvien biežāk lieto gan vietā, gan nevietā. Kā neapmaldīties visā šajā jūklī? Raidījuma ZĀLE veidotāju skatījumā izeja no šī labirinta ir tikai viena. Tas ir kontakts ar sevi. Tikai tad, kad cilvēks ir atradis, ieraudzījis, sadzirdējis sevi, viņš spēj sadzirdēt citus, viņš spēj izjust sevi kā dabas daļu. Tehnikas, kā atrast šo saikni ar sevi un pasauli mums apkārt, ir vairākas. Pirmdienas raidījumā vairāk par divām no tām – par biodeju un kontaktimprovizāciju.

Studijas viešņas ir Ramona Ļisova, ceļotāja, fizioterapeite un biodejas pasniedzēja un Inese Upeniece, dejas un personības kultūras centra I-dejas māja saimniece, psihoterapeite un kontaktimprovizācijas pasniedzēja. Raidījumu vadīs Sanita Rībena un Māris Portugālis, raidījuma autore Sanita Rībena.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Pirmdienas raidījumā ZĀLE stāstīsim par to kā dzīvot dabā, dzīvojot pilsētā. Uzzināsim par videi draudzīgu metodi, kā atjaunot piesārņotas un pamestas pilsētas teritorijas; noskaidrosim, kur varam iekopt mazu dārziņu, izmantojot alternatīvas dārzkopības metodes un iepazīsimies ar sporta veidu, ar kuru varam nodarboties mūža garumā, apvienojot pabūšanu pie dabas, prāta un ķermeņa treniņu.

Raidījuma viesi ir ainavu arhitekte Ilze Rukšāne, Lucavsalas attīstības projekta ideju radītājs Pēteris Paukšs un orientēšanās sacensību Magnēts organizators Henrijs Freimanis. Raidījumu vadīs Sanita Rībena un Ieva V., raidījuma autore Ieva V.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Globālais enerģijas patēriņš pēdējos 40 gados ir lielāks nekā iepriekšējos 200 000 gados. Un tas turpina augt. Arī cenas par energoresursiem aug. Mājsaimniecību izdevumi par tiem sastāda lielāko daļu no visiem kopējiem izdevumiem.
Ko darīt, lai visu algu neatdotu tikai par elektroresursiem dzīvošanai? Elektrības cenas, tāpat kā naftai, drīz vien noteiks brīvais tirgus. Kā mēs varam samazināt izmaksas par elektrību un siltumu, kā dzīvot ekoloģiskāk, nezaudējot dzīves kvalitāti? Sarunā ar mūsu viesiem dzirdēsim speciālistu un viedokļus un padomus, kā mājās katrs var ietaupīt, un kādas muļķības tomēr nedarīt. Raidījuma viesi ir inženieris un energodata.lv vadītājs Jānis Šipkovs un firmas „Ekoprieks” vadītājs Mārtiņš Knite.

Raidījumu vadīs Māris Portugālis un Sanita Rībena. Raidījuma autors Māris Portugālis.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

4. marta raidījumā „Zāle” ciemosies ar Latvijas dizaina pasauli saistīti cilvēki – blogere un žurnāla DEKO redaktore Agnese Kleina, kopā strādāšanas vietas „Dalām darbavietu” radītājs un mēbeļu autors Jānis Milzarājs, un stikla mākslinieks un dizaineris Artis Nīmanis. Runāsim par to, kā no jau reiz radītām lietām un materiāliem tiek veidoti jauni dizaina priekšmeti un vai šai jomai Latvijā ir potenciāls. Raidījuma otrajā daļā Artis Nīmanis stāstīs par savu profesiju un par kādu pavisam neticamu, bet reālu stikla projektu, pie kā šobrīd strādā radošā „An&Angel” grupa.

Raidījumu vada Madara Peipiņa un Sanita Rībena. Raidījuma autore Madara Peipiņa.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

Mūsu viesis ir auto konstruktors un auto sportists Andris Dambis – pirmās bezceļu elektriskās mašīnas, kas finišējusi Dakāras rallijā – radītājs. Noskaidrosim, ar kādām videi draudzīgām tehnoloģijām Latvija var lepoties un konkurēt visas pasaules mērogā. Un izlemsim, kādu transporta līdzekli Ievai ieteikt izvēlēties, atstājot pēc iespējas mazāku spiedienu uz maku un ekosistēmu.

Raidījumu vada Māris Portugālis un Ieva V. Raidījuma autors Māris Portugālis.

plkst. 18.00-19.00 @ radio Naba

“Zero waste” (nulles atkritumi jeb nulles izšķiešana) ir koncepts, kas pasaulē radās pagājušā gadsimta vidū. Tā pamatideja – pārskatīt procesus un ieviest izmaiņas, lai – līdzīgi kā dabā – nekas netiktu izmests. Ja palūkojamies plaši, ikkatra lieta, ko mēs lietojam, ir potenciāls atkritums. Mūsu mēbeles, sadzīves tehnika, drēbes, apavi, iepakojums, pārtikas atlikumi, pat mājas, kurās dzīvojam. Vai „zero waste” koncepts ir tikai ideālistu vīzija, kas realitātē nekad netiks īstenota? Vai vispār ir jēga šo konceptu apspriest Latvijas kontekstā? Cik lielā mērā tā iespējamo īstenošanos ietekmē “sistēma” un cik – “parastais cilvēks”?

Raidījuma viesi Latvijas Zaļais punkta direktors Kaspars Zakulis, pasaules apceļotāja, agrāk Rimi mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa un biedrības „Zemes draugi” pārstāvis Jānis Ulme. Raidījumu vada Sanita Rībena un Madara Peipiņa. Raidījuma autore Sanita Rībena.