
Labās prakses piemēri Itālijā – Kapanori un Luka
Kapanori (Capannori) ir neliela pašvaldība ar 45 tūkstošiem iedzīvotāju centrālajā Itālijā, Lukas (Lucca) provincē. Savukārt Lukas province atrodas Toskānas reģionā. Reģioniem Itālijā ir liela autonomija un Toskānas reģions ir viens no tiem, kas ir pieņēmis sabiedrības līdzdalības likumdošanu, dodot sabiedrībai plašākas tiesības līdzdarboties būtisku normatīvo aktu izstrādē.
Toskāna ir viena no turīgākajām Itālijas provincēm, līdz ar to arī mājsaimniecību patēriņš un ar to saistītais radīto sadzīves atkritumu apjoms ir salīdzinoši augsts.
Radītie sadzīves atkritumi, kg uz vienu mājsaimniecību gadā
Otrreizējā pārstrāde, % no radītajiem atkritumiem
Kapanori pašvaldība savā teritorijā cenšas ieviest dažādas inovācijas vides problēmu risināšanā. Tā iestājas pret ūdens resursu privatizāciju un uzskata to par sabiedrisko resursu (public good); popularizē atjaunojamos energoresursus, piemēram, saules enerģijas izmantošanu elektroenerģijas ieguvē; atbalsta vietējo lauksaimniecības produktu tirdzniecību. Taču vislielākais progress ir sasniegts tieši atkritumu apsaimniekošanas jomā. Kapanori ir pirmā pašvaldība Itālijā, kas izstrādājusi bezatkritumu stratēģiju, kas paredz būtiski samazināt radīto atkritumu apjomu un to ietekmes uz vidi. Šo mērķi pašvaldība ir apņēmusies sasniegt līdz 2020. gadam. Šo iniciatīvu aizsāka par vides jautājumiem atbildīgais Mēra kabineta loceklis un tā tika veidota ļoti atvērta, tās dažādajos plānošanas un īstenošanas posmos iesaistot plašu sabiedrību.
Šai stratēģijai ir trīs galvenie stūrakmeņi
- atkritumu samazināšana ietver tādas kampaņas kā, kompostēšana, zaļais iepirkums, atteikšanās no pudeļu ūdens un krāna ūdens popularizēšana, piena un mazgāšanas līdzekļu pildīšana atkārtoti lietojamos traukos, pilsētas svētki bez plastmasas vienreiz lietojamajiem traukiem, atkārtoti lietojamo un kompostējamo autiņbiksīšu popularizēšana;
- atkārtota lietošana ietver pasākumus, lai radītu preču apmaiņas tirgu;
- atkritumu otrreizējā pārstrāde paredz ieviest atkritumu šķirošanas konteinerus visā pašvaldības teritorijā.
2004 – 2005. gadā pašvaldība sadarbībā ar vietējām brīvprātīgo organizācijām uzsāka plašu informatīvo kampaņu, lai vicinātu atkritumu otrreizēju pārstrādi. Tajā laikā tikai 37 % no radītajiem atkritumiem tika otrreizēji pārstrādāti. Taču 2010. gadā šis rādītājs jau bija 80 %. Līdz 2010. gadam šķirotā atkritumu savākšanas sistēma bija ieviesta visā Kapanori. No 2005 – 2010. gadam par 21 % bija samazinājies kopējais mājsaimniecību radītais sadzīves atkritumu apjoms. Šajā laika posmā nešķirotu atkritumu apjoms tika samazināts no 340 uz 150 kg uz vienu cilvēku.
Šī iniciatīva aizsākās kā plašs protests pret atkritumu sadedzināšanu, kas Itālijā ir plaši izplatīta. Taču sākotnēji iedzīvotāji jaunos pašvaldības plānus atkritumu šķirošanā neatbalstīja, jo nevēlējās lauzt ierasto praksi. Veiksmīgās kampaņas īstenošanā būtisku lomu devušas vietējās organizācijas – Associazione per Lammari, Legambiente, Centro culturale di Tassignano, skolas un second-hand aktīvisti, kuras ne tikai izplatīja informāciju par atkritumu šķirošanas nepieciešamību, bet arī tīri praktiski sākotnēji palīdzēja, piemēram, iedzīvotājiem nogādājot šķiroto atkritumu maisus. Arī pati pašvaldība plānotās politikas izmaiņas vairākkārt apsprieda ar iedzīvotājiem dažādos sabiedriskos forumos.
Pašvaldība arī apgalvo, ka kopumā jaunā atkremtu apsaimniekošanas politika pašvaldībai dod aptuveni 2 miljonus EUR ietaupījumu gadā, nesamaksātajos atkritumu apsaimniekošanas nodokļos un papildus ieņēmumos no otrreizēji pārstrādājamo atkritumu realizācijas.
Tagad Kapanori piemēram seko vairāk kā 200 pašvaldības Itālijā. Tostarp arī provinces galvaspilsēta Luka, kas ir vēsturiska pilsēta ar nepilniem 90 tūkstošiem iedzīvotāju. Arī Luka darbu pie atkritumu šķirošanas un bezatkritumu stratēģijas uzsāka gadsimtu mijā.
Pašlaik pašvaldībā atkritumi tiek šķiroti četrās frakcijās
- papīrs un kartons (50 l konteineri);
- bioloģiski noārdāmie dārza un virtuves atkritumi (35 l konteineris);
- multimateriāli, kuros iekļaujas plastmasas iepakojums, alumīnijs, tetrapakas, polistirols un stikla iepakojums (25 l konteineri);
- nešķirotie atkritumi (25 l konteineris).
Ar apsaimniekošanu nodarbojas pašvaldības izveidots uzņēmums, kurš mājsaimniecībām ir piešķirisčetrus konteinerus – pa vienai katrai atkritumu grupai. Noteiktās dienās šie konteineri tiek izlikti mājas priekšā, kur tos iztukšo atkritumu apsaimniekotājs. Līdzīgi arī uzņēmumiem ir piešķirti šķirošanas konteineri, taču tiem ir cits atkritumu savākšanas grafiks. Pašlaik šādā veidā tiek savākti 60 % visu radīto atkritumu. Taču tuvākajā nākotnē ir plāns šo apjomu palielināt.
Pie lielākām daudzdzīvokļu mājām ir arī 250 l konteineri, kuri izmantojami tikai tās mājas iedzīvotājiem. Pašvaldībā izveidoti arī 6 šķirošanas laukumi, kur ikviens var nodot bīstamos un lielgabarīta atkritumus. Vairākos no šiem punktiem notiek arī preču labošana un atjaunošana, ko veic brīvprātīgie. Savukārt tālāk vēl funkcionējošās preces ir pieejamas maznodrošinātajiem vai par nelielu samaksu tiek pārdotas interesentiem. Cilvēki, kas nodod savus atkritumus šķirošanas punktos saņem punktus, kurus tālāk var izmantot, lai saņemtu atlaidi atkritumu apsaimniekošanas maksai. Tādejādi motivējot cilvēkus vairāk šķirot. Savukārt bāzes apsaimniekošanas maksa tiek aprēķināta atkarībā no mājsaimniecības lieluma – dzīvojamās platības kvadratūras un iedzīvotāju skaita tajā.
Lukas vēsturiskajā centrā atkritumi tiek savākti maisos agri no rīta, lai netraucētu tūristiem un satiksmei šaurajās ielās. Četrās vietās ir izveidoti arī pazemes konteineri, kur iedzīvotāji var nodot savus sašķirotos atkritumus. Savukārt privātmājās dzīvojošie var izmantot 660 l kompostētājus. Notiek arī plaša sabiedrības informēšana par atkritumu samazināšanas un šķirošanas nepieciešamību un to, kā to pareizāk darīt. Ja iepriekš Luka spēja nošķirot tikai 50 % radīto atkritumu, tad ar jauno pieeju atkritumu šķirošanas ir palielinājusies līdz 85 %.
Jaunākie komentāri