Padomi, lai samazinātu pārtikas atkritumu apjomu
Lai sāktu samazināt izniekotās un izmestās pārtikas apjomu, ir rūpīgi jāpārdomā, ko nepieciešams iegādāties jau pirms došanās iepirkties. Vienkārši sekojiet devīzei „PĒRC TO, KAS NEPIECIEŠAMS, APĒD TO, KO ESI NOPIRCIS”. Plānojot pirkumu sarakstu pirms došanās iepirkties, jūs ietaupāt ne tikai naudu, bet arī samazināt pārtikas atkritumu apjomu. Šeit esam apkopojuši paradumus, kurus ieviešot ikdienas dzīvē, ikvienam ir […]
Kāpēc jāsamazina pārtikas atkritumi
Pētījumi pierāda, ka lielu daļu (42%) no pārtikas atkritumiem saražo tieši mājsaimniecības. Nelielas izmaiņas ikdienas patērētāju ikdienas ieradumos var būtiski samazināt pārtikas atkritumu apjomu, tādā veidā izvairoties no šo atkritumu potenciālās ietekmes uz vidi.
Pārtikas atkritumu ikdienas konteksts
Sociālantropoloģes Agneses Bankovskas skatījums uz Draugiem.lv un "homo ecos:" veikto sabiedrības aptauju par pārtikas atkritumiem. "Visbiežāk mēs sevi neidentificējam ar konkrētajām “bīstamajām” pārtikas atkritumu darbībām. Informācija par globāliem draudiem - miljoniem tonnu ēdiena, kas tiek izmestas atkritumos ik gadu, neatbilst mūsu ikdienas dzīves mērogam. Reti kurš uzskatīs, ka viņa pāris neapēstie aizvakardienas kartupeļi, iesāktā, apkaltusī salātu bunte un trīs dienas ledusskapī nostāvējusi zupa ir uzskatāmi par nopietniem pārtikas atkritumiem. Visdrīzāk tie vienkārši tiek uztverti kā veci un vairs nebaudāmi ēdieni, kuri ērtības labad nonāk miskastē."
Vai izmetam 100 miljonus latu gadā?
Pārtikas atkritumi nav tikai vides problēma, tā ir arī sociāla un ekonomiska problēma. Pārtika ir vērtīga patēriņa prece, un izšķērdība nav tikai morāli nepareiza rīcība, jo daudziem cilvēkiem nav ko ēst, tā ir arī ekonomiska muļķība. Daudzas ģimenes ar nelieliem ienākumiem tikai ar pūlēm var sagādāt saviem bērniem trīs maltītes dienā, un katrs lats, kas iztērēts pārtikā, kas tiek izmesta laukā, šīs pūles tikai palielina.
Kā rodas atkritumi
Daudzas mājsaimniecības neapzinās, ka pārtikas atkritumi ir problēma. Tās neplāno un nesagatavo pirkumu sarakstu pirms došanās iepirkties, un nesaprot atšķirību starp „ieteicams līdz” un „izmantot līdz” datumu uzdrukām. Mājsaimniecības arī nezin, kā un ko var pagatavot no pārtikas pārpalikumiem un atkritumiem.
Kāpēc pārtikas atkritumi ir tik kaitīgi
Pārtikas ražošanai ir nepieciešams ievērojams daudzums resursu – ja tos izniekojam, neizmantojot pārtiku, mēs nodarām milzīgu kaitējumu videi. Pārtikas atkritumu izmešana izgāztuvēs ir līdzvērtīgi bīstama. Izmesti pārtikas produkti ir divkārši sāpīgs sitiens ilgtspējībai. Lai saražotu pārtiku lielos apmēros, mūsdienu zemkopība un lauksaimniecība izmanto lielu daudzumu resursu – pesticīdus, mēslojumus, mulčas segumus, irigāciju, apkurināmas siltumnīcas un […]
Jaunākie komentāri