
2015 gada 5.-6. novembrī Kalnciema kvartālā biedrība “homo ecos:” rīkoja divu dienu praktisko semināru “Klimata pārmaiņas – kā par tām runāt un kā ieinteresēt sabiedrību?”, kurā piedalīties aicināja žurnālistikas, sabiedrisko attiecību, vides zinātņu studentus un jaunos mediju pārstāvjus. Semināra mērķis ir veicināt jauno žurnālistu un komunikācijas speciālistu zināšanas un prasmes veidot komunikāciju par klimata pārmaiņām un to ietekmi globālajā mērogā un Latvijā.
Pasākums bildēs
Pasākuma pirmajā dienā kopā ar norvēģu ekspertiem Džonu Krampu un Kieranu Kuku apspriedām tādus jautājumus, kā:
- kāpēc klimata pārmaiņas ir aktuālas ikvienam,
- kādas ir Latvijas perspektīvas,
- vai sabiedrībai būtu par tām jāzina?
Džona prezentācija pieejama šeit.
Kierana prezentācija pieejama šeit.
Tāpat projekta vēstnese un Latvijas radio 1 žurnāliste Sandra Kropa iedvesmojošā stāstījumā dalījās savā pieredzē kā izveidot interesantas un saistošas ziņas un stāstus, balstoties uz zinātniskajiem faktiem, kā arī, kādas īpašības ir nepieciešamas, lai būtu labs žurnālists un veidotu stāstus par klimata pārmaiņām. Sandras prezentācija ir pieejama šeit.
Semināra otrajā dienā projekta vēstnese un LNT žurnāliste Kristīne Garklāva iedvesmoja visus klātesošos ar savu emocijām bagāto pieredzi, darbojoties pie projekta ‘Melnais stārķis.Dzīvības lidojums’. Vairāk par projektu uzzini šeit.
Savukārt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Prognožu un klimata daļas vadītājs Andris Vīksna sniedza izsmeļošu informāciju par situāciju ar laika apstākļiem Latvijā. Andra prezentācija ir pieejama šeit.
Dienas pirmo daļu noslēdza sabiedrības līdzdalības eksperte Madara Peipiņa, daloties pieredzē darbā NVO un norādot uz NVO ekspertu lomu nozīmīgu pārmaiņu veicināšanā. Madaras prezentācija ir pieejama šeit.
Dienas otrajā pusē darbs noritēja grupās, kur ekspertu uzraudzībā tika apspriestas idejas tam, kā varētu runāt un uzrunāt auditoriju saistībā ar klimata pārmaiņu jautājumiem.
Seminārā savā pieredzē dalījās:
- John Crump – Norvēģijas vides organizācijas GRID Arendal eksperts, kas specializējas Arktikas, aborigēnu un pamatiedzīvotāju jautājumos, kā arī pasniedzis kursus žurnālistikā, publiskajā administrācijā un ģeogrāfijā Jukonas Koledžā, Karltonas (Kanāda) un Trīres (Vācija) universitātēs.
- Kieran Cooke – Norvēģijas vides organizācijas GRID Arendal eksperts, BBC un Financial Times korespondents, ir bijis ANO preses sekretārs Ņujorkā, kā arī apmācījis žurnālistus visā pasaulē ANO vides programmas ietvaros.
- Sandra Kropa – žurnāliste, vairāk nekā 10 gadus veido Latvijas Radio 1 raidījumu par zinātni “Zināmais nezināmajā”. Saņēmusi prestižo “Eiropas žurnālistikas balvu astronomijā 2013”.
- Kristīne Garklāva – LNT ziņu moderatore, žurnāliste, projekta “Melnā stārķa dzīvības lidojums” līdzautore.
- Andris Vīksna – Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Prognožu un klimata daļas vadītājs.
- Madara Peipiņa – sabiedrības līdzdalības eksperte, darbojusies vides organizācijā “homo ecos:” un bijusi brīvprātīgā starptautiskā klimata pārmaiņu novēršanas organizācijā “350 Aoteaora” Jaunzēlandē.
Dalībnieku atsauksmes
Ļoti vēlētos līdzīgus pasākumus apmeklēt biežāk.
Tiešām paldies par iespēju piedalīties tik lieliskā notikumā.
Tomēr ieguvu gan ļoti emocionālu, uz sirdi runājošu informāciju gan par klimata pārmaiņām kā tādām, gan ļoti labā konspektīvā veidā informāciju par klimata pārmaiņu kopsakarībām (kas jautājuma kompleksuma dēļ ir grūti iegūstama), gan praktiskas zināšanas par
šīs informācijas komunikāciju. Šādas prasmes man ir svarīgas, lai ar vairāk argumentiem un savstarpējām kopsakarībām pamatotu vides aktualitātes pilsētā.
Klimata pārmaiņas ir globāls process, kura negatīvo ietekmi Latvijā un Valmierā tiešā veidā šobrīd neizjūt, kā arī kurš īstermiņā var nest pozitīvu ieguvumu atsevišķām ekonomikas jomām. Sabiedrību ir svarīgi informēt ne tikai par vietēja mēroga vides aktualitātēm, bet arī par vietējo vides aktualitāšu kopsakarībām ar globālajiem procesiem, tajā skaitā notiekošajām klimata pārmaiņām. Informācijas par klimata pārmaiņām ir daudz, bet tā ir no ikdienas dzīves attālināta un neskaidra. Šī iemesla dēļ ir vērtīgi, meklēt vietēja mēroga pierādījumus, tajā skaitā iedzīvotāju stāstījumus, lai klimata pārmaiņu ietekmes jautājumu padarītu saprotamāku. Šādi rodas iespēja valmieriešus izglītot par videi draudzīgu un klimata pārmaiņas samazinošu rīcību, kā arī sagatavot iepriekš grūti prognozējamām ietekmēm.
Ļoti augstu novērtēju, ka semināru vadīja pieredzējuši starptautiski eksperti žurnālistikā un klimata pārmaiņu pētniecībā, kā arī semināra laikā tika piedāvāti labākās prakses piemēri no Latvijas par vides jautājumu efektīvu komunikāciju. Paldies visiem ekspertiem un homoecos: par šo ekspertu piesaisti! Bieži iespēja runāt ar tik pieredzējušiem jomas ekspertiem nerodas.
Semināra galvenā mērķa grupa bija žurnālistikas studenti. Šī iemesla dēļ seminārā sniegtā informācija bija vispārēja un ne uz konkrētām pašvaldības vides komunikācijas speciālista interesēm orientēta. Taču, neskatoties uz to, dalība seminārā ir vērtējama kā ļoti lietderīga, sniedzot teorētiskas un praktiskas iemaņas sarežģītas informācijas pasniegšanā, kā arī veicinot manu personisko izaugsmi par darbu kopumā.
Kādā no nākamajiem pašvaldības informatīvajiem izdevumiem (pēc iespējas drīzāk) plānoju rakstīt interviju vai rakstu par meiteni no Ekoskolas – Valmieras Viestura vidusskolas, kura ir kļuvusi par vienu no trim no Latvijas izvirzītajiem klimata vēstniekiem. To savukārt var sasaistīt ar kopējo klimata pārmaiņa jautājumu aktualitāti, kā arī ar tieši šobrīd Parīzē notiekošo Klimata pārmaiņu konferenci.
Projektu līdzfinansē EEZ finanšu instruments - http://eeagrants.org/

Hello,
I wanted to say a few words about the seminar ‘climate change’ and how it actually affected/changed something in my daily habits and why it is important to give an appropriate information to people but not to overburden them.
Firstly,the event was very well-organized with a very good selection of experts/presenters. Their points were also well directed to the issue and not overwhelming but to the point.
I am not myself environmentalist or ever studied the nature science, but I do care and follow the news what is happening bad/good in our world. After the seminar, I got an idea what I could possibly change and participated in small actions (national geographic encourages people to abandon some harmful habits) and shared the bunch of ifnormation through my social web accounts. I am more careful while using whether its electricity, or buying products which contain bad chemicals(after watching the video about microbeads), or not ordering on amazon.com, even though I am not a big lover of shopping, but still sometimes I buy certain things. So, it came to my mind that it is better not to order something, which will be delivered in 2 weeks and shall go through so many countries from the USA to China and many more countries and finally to Latvia.
I am slowly talking about the topic with my family and friend and trying not to overburden them with lots of information.
I do think if a person gets very appropriate information about the damage he/she might be causing without knowing it and then they will also be informed how to fight/improve it, it is possible to fight it, but while focusing at the issue you shall also give a solution but again very carefully, cause I assume very few people might like to be lectured and guided rather better to give them the information and make them feel responsible for their actions and choices they make every day.
Good luck with the other events!
Thank you,
Kind regards,
Kristina
Thank you, Kristina, for your kind words. It is good to hear that the seminar was so inspiring. Keep spreading the positive message!